Navigace
Rychlý kontakt

Námořní plavba

PRŮBĚH KURZU MDČR

MDČR C – Yachmaster Coastal
Cena neobsahuje:
Doprava + strava – posádka zajišťuje za kapitána
Poplatky v přístavu – bude upřesněno na schůzce s instruktorem před odjezdem

Objednat Chci více informací
Darovat kurz

Velitel námořní jachty příbřežní plavby

Vaše velké dobrodružství právě začíná ⚓️


Váš odrazový můstek k námořní plavbě. Tak zvané “velké céčko” je kapitánská licence, která vás opravňuje řídit loď do 16 metrů délky. A upřímně, valná většina lodí, které po světě potkáte není delší než těchto šestnáct metrů. Nerozlišuje se, jestli se jedná o plachetnici, trawler, nebo luxusní motorovou jachtu.

Plout můžete ve dne i v noci, pokud počasí nebude proti. S “céčkem” smíte na moře do síly větru 6 stupňů Bf. Tedy do rychlosti větru skoro 50 km/h. Sami brzy poznáte, že v takovém větru už se vám ani z mariny nebude chtít.

S tímto průkazem můžete plout do vzdálenosti 20 námořních mil od pobřežní linie, tedy od spojnice všech ostrovů a ostrůvků. 20 námořních mil je skoro 40 km a to už je dostatečná vzdálenost na mnoho let zábavy na moři kdekoli na světě.

Doba platnosti průkazu je 10 let. Pro prodloužení stačí před uplynutím platnosti doložit uplutí nejméně 500 námořních mil v posledních deseti letech. To jsou, jen pro představu, dva až tři týdny radosti na moři.


Průběh kurzu

Celé školení pro získání této kapitánské licence má dva kroky.

Jako námořník s licencí musíte znát pravidla a předpisy, které na moři platí. Podobně jako silnice, ani moře není bezbřehým prostorem, kde se lodě jen toulají. Proto se na víkendovém teoretickém kurzu naučíte jak navigovat loď, a to nejen s GPS, jak se vyznat v předpovědi počasí podle synoptické mapy, jak předejít kolizím s ostatními plavidly, dozvíte se jak a proč vlastně loď pluje i když vítr fouká proti lodi a mnoho dalších informací, které velitel lodě musí znát.

Školení teorie je vždy víkendové. Celý víkend „od devíti do pěti“. Nemusíte dopředu nic studovat, školení je určeno začátečníkům. Na kurzu dostanete vše potřebné. Učebnici, navigační pomůcky, mapy.

Podmínkou získání kapitánské licence je absolvování praktického výcviku přímo na moři. Podobně jako u řidičáku, musíte udělat “jízdy”. Tato část probíhá na plachetnicích z naší flotily, která kotví na ostrově Murter. Jedná se o týdenní pobyt, během kterého naplujete pod dohledem kapitána (školitele) požadovaných sto námořních mil. Naučíte se jak se s lodí manévruje, jak se ovládají plachty, jak vypadá technické zázemí lodě, jak se s lodí chovat v přístavu a v praxi si osaháte a ověříte vše, co jste se naučili v teoretické části. Celou dobu budete bydlet na lodi. Ze samotné závěrečné praktické zkoušky nemusíte mít obavy. Kapitán vás po celý týden bedlivě sleduje a z lodi vás „nepustí“ dříve, dokud si nebude naprosto jist, že ji ovládáte.

Jakmile se naplní termín kurzu obdržíte seznam ostatních účastníků posádky a vašeho kapitána. Váš kapitán vás bude kontaktovat, nebo můžete založit WhatsApp skupinu a začít spolu komunikovat a svém dobrodružství. Většinou se posádka na místo dopravuje spolu. Ideálně dvěma auty, ale někdy jsou letenky tak levné, že se vyplatí letět do Zadaru a dojet taxíkem. Posádka se vždy stará o dopravu a stravu kapitána!

Stejně jako u dopravy, strava na školení se většinou řeší společně. Podle toho jak se posádka domluví má každý z členů posádky jeden den „službu“ a ostatním uvaří večeři. Snídani si většinou každý řeší po svém, oběd se na houpající se lodi bere hopem a večer po zakotvení udělá jeden z vás jídlo pro ostatní a pro kapitána. Další možnost je pozvat ostatní do restaurace. To je však v Chorvatsku poslední dobou velmi nákladná záležitost.

Po návratu vám pošleme předvyplněnou žádost o vydání průkazu a potvrzení o vykonání praxe. Zároveň dostanete link na formulář, kde se budete moct přihlásit na termín, který jsme dostali od Ministerstva dopravy. Bývá to alespoň jednou v měsíci.

Jakmile úspěšně složíte teoretickou zkoušku a budete mít i potvrzení od certifikovaného lékaře, můžete všechny své podklady odeslat na ministerstvo. Zhruba za měsíc byste měli dostat svůj průkaz doporučenou poštou.

A teď si můžete začít půjčovat lodě sami ☀️ Seawolf vám rád pomůže zprostředkovat přes deset tisíc lodí po celém světě. Od Chorvatska po Karibik, od jednokajutových plachetnic po padesátistopé katamarány. Zavolejte nám, rádi vám s výběrem lodí pomůžeme a poradíme.