Kapitánský průkaz C

Vůdce námořní jachty - průkaz MDČR pro plavbu na moři. Má celosvětovou platnost a je zárukou kvality. Doporučujeme!

PRŮKAZY ZPŮSOBILOSTI K VEDENÍ NÁMOŘNÍ JACHTY JSOU VYDÁVANÉ NÁMOŘNÍM ÚŘADEM ČR

Kapitánský průkaz s oprávněním  „C“:

Jakou loď si můžete půjčit:

Kapitánský průkaz „oprávnění C“ je základní stupeň, který je na moři třeba a je určený i pro úplné začátečníky. S ním můžete plout s jachtou dlouhou až 16 m s motorem nebo i s plachtami. To je dostatečně velká loď až pro deset lidí.

Kde se můžete plavit:

Od pobřežní linie, což je pomyslná spojnice všech ostrovů a ostrůvků, se můžete vzdálit až 20 námořních mil směrem na otevřené moře, což je zhruba 37 km. Spousta prostoru pro rekreační i sportovní jachting. Ať už jedete s rodinou či přáteli.

Za jakých podmínek můžete vyplout:

Plout můžete ve větru o rychlosti skoro 50 km/h, to odpovídá 6 stupňům tzv. Beaufortovy stupnice. Při takto silném větru zažijete již spoustu dobrodružství…

Abyste tento průkaz získali, je třeba mít určité teoretické znalosti a zvládnout ovládání lodi. To vše vás naučíme na našem kurzu.

Z důvodu sezónních rozdílů cen lodí, sdělujeme konkrétní cenu na základě telefonátu na číslech 730 513 113 nebo 730 513 113. 

PODROBNÉ INFORMACE

Podmínky pro získání průkazu s oprávněním C

1. úspěšné složení teoretické zkoušky před komisí MD ČR z následujících odborností:

  • základy námořního práva a COLREG
  • plavební nauka
  • námořní navigace
  • meteorologie
  • základy angličtiny
  • základy poskytování první pomoci

2. úspěšné složení praktické zkoušky před zkušebním komisařem na moři

3. doložená praxe v délce námořní plavby minimálně 100 námořních mil pod dohledem kapitána

Doba platnosti průkazu pro vedení námořní jachty je 5 let. Pro prodloužení stačí před uplynutím platnosti doložit uplutí nejméně 500 námořních mil v posledních pěti letech.

Průkaz radiotelefonisty není nutné dokládat. Doporučujeme však všem kapitánům aby zkoušku na ČTU složili, protože na jachtě za plavby vždy musí být osoba, která má toto oprávnění (bližší informace získáte zde)

Doplňující kurzy ›

PŘIPADÁ VÁM, ŽE TO NIKDY NEMŮŽETE ZVLÁDNOUT?

Podíváme se tedy podrobněji na požadavky kladené na zájemce o získání průkazu v základní kategorii C, a přiblížíme si průběh kurzu.

Co obnáší teorie?

COLREG je mezinárodní úmluva o zabránění srážkám na moři a představuje jakýsi souhrn pravidel, které vycházejí z dobré námořní praxe a mají proto svou logiku.

Základy námořního práva je třeba znát, protože se můžete dostat do situací, kde Vám základní znalost může ušetřit mnoho bezesných nocí.

Za plavební naukou také není třeba hledat nic složitého. Dozvíte se proč loď vlastně pluje proč plachetnice může plout i proti větru, k čemu slouží jednotlivé části plavidla a podobné jiné zajímavosti.

navigaci v době satelitních přístrojů není potřeba ovládat sextant (alespoň pro tento rozsah). Základní orientaci v mapě je však potřeba zvládnout. S našimi zkušenými lektory to pro Vás bude hračka.

Počasí nás provází od počátku věků, proč se tedy nenaučit alespoň základní terminologii a principy,  uvidíte jak ohromíte okolí třeba znalostí mraků.

A angličtina? Ani z té nemusíte mít strach, i když tímto jazykem nehovoříte plynně. Pro popis lodi si vystačíte s několika desítkami slovíček, ze kterých je často odvozeno i slangové výrazivo. Když se budete hlásit do přístavu, nebo budete potřebovat pomoc, zase si vystačíte se slovy, jako je sever, jih, kormidlo, vítr, plachta, lano… Na lodi je pak dobré si udělat „tahák“ s nejdůležitějšími konverzacemi.

Základy první pomoci by měl znát každý člověk a to nejen proto, aby skládal zkoušku kdykoliv a kdekoliv. Zde je totiž zkušebním komisařem sám život.

Co obnáší praktická část kurzu ?

Výcvik probíhá v Chorvatsku na našich lodích. Naše základna je na ostrově Murter v přístavu Betina . Každá plavba je týdenní od soboty do soboty. Termín si určitě vyberete, v našem rozpisu je jich za celou sezónu dost a dost. Protože průkazy nejsou rozděleny podle kategorií jachet (motorové x plachetnice), probíhá výcvik na plachetnici, zpravidla je to Bavaria 36 . Na loď se vejde pohodlně šest členů posádky i kapitán.

Výcvik na lodi vede zkušený kapitán s dlouholetými zkušenostmi. Zde se naučíte všechny potřebné dovednosti pro to, abyste si byli schopni lodě samostatně půjčovat. To znamená nejen loď řídit, ale i co je třeba hlídat při přebírání lodi, jak tankovat, jak řešit krizové situace i jak se správně pojistit. Během výcviku uplujete mnohem více než jen požadovanou vzdálenost. Ze samotné praktické zkoušky nemusíte mít obavy. Kapitán Vás po celý týden, bedlivě sleduje a z lodi Vás „nepustí“ dříve, dokud si nebude naprosto jist, že ji ovládáte.

V ceně kurzu je zahrnut samotný výcvik, náklady spojené s lodí, pojištění lodi a kotvení v domovském přístavu. Ubytování je na lodi. Doprava a strava je v režii každého účastníka. Celá posádka se pak skládá na dopravu a stravu pro kapitána. Nemusíte se bát, že by tyto náklady dosáhly astronomických hodnot. Před odjezdem se koná informativní schůzka s kapitánem, kde se domluvíte na podrobnostech. Na místo se jezdí společně, společné je i stravování, každý přispěje svou trochou do mlýna. Snižuje to výdaje i stmeluje kolektiv.

Vystavení průkazu

Potom stačí dodat dvě průkazové fotografie, kolek a potvrzení od lékaře Ministerstva dopravy. My celou Vaši složku zkompletujeme a podáme na MD, pak už se můžete těšit na průkaz, který Vám přijde poštou.

V souladu s platnými právními předpisy je v  České republice oprávněno vydávat průkazy způsobilosti k vedení námořních jachet, v rámci provozování námořní plavby pouze Ministerstvo dopravy (ve funkci Námořního úřadu). Průkazy způsobilosti k vedení jachet vydané jinými subjekty neopravňují jejich držitele podle platných právních předpisů v oblasti plavby k vedení jachet a malých plavidel pod státní vlajkou České republiky.

Z důvodu sezónních rozdílů cen lodí, sdělujeme konkrétní cenu na základě telefonátu na číslech 730 513 113 nebo 730 513 113.

Objednat kurz Potřebuji více informací

PRŮKAZY ZPŮSOBILOSTI K VEDENÍ NÁMOŘNÍ JACHTY jsou vydávané Námořním úřadem ČR v těchto rozsazích oprávnění:

a) průkaz s  oprávněním A zahrnuje námořní plavbu jachty bez omezení plavby

b) průkaz s oprávněním B  zahrnuje námořní plavbu jachty s omezením plavby do vzdálenosti 200 námořních mil od pobřežní linie

c) průkaz s oprávněním C zahrnuje námořní plavbu jachty o maximální délce do 16 m s omezením plavby do 20 námořních mil od pobřežní linie, pokud síla větru nepřesáhne 6 stupně Beaufortovy stupnice

Všechny průkazy platí na celosvětově.

 

Poptávkový formulář

Zavolejte mi zpět

Pošlete nám telefon a my Vám co nejdříve zavoláme zpět.


Kontaktujte
nás
+420 730 513 113
Darujte zajímavý dárek!
Aktuality

Kondiční plavba na Korsiku s Radkem Davidem

Zobrazit

Máte zájem o průkaz?

Chcete mít kapitánský průkaz, nebo máte zájem o bližší informace? Vyplňte poptávkový formulář a my se Vám ozveme.